სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის სპეციალისტებისთვის პესტიციდების ნარჩენების კვლევის მიმართულებით ტრენინგი ჩატარდა
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ექსპერტმა, ბენუა გლაუდიმ, სურსათის კვლევის დეპარტამენტის სპეციალისტებისთვის თეორიული და პრაქტიკული ტრენინგი ჩაატარა.
ათი დღის განმავლობაში ლაბორატორიის თანამშრომლებმა პესტიციდების ნარჩენების კვლევის მიმართულებით ახალი მეთოდოლოგიის დანერგვის საკითხები შეისწავლეს და პრაქტიკული გამოცდილება გაიღრმავეს.
ტრენინგის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო თანამედროვე კვლევითი მიდგომების გაცნობას, ახალი მეთოდოლოგიის პრაქტიკაში დანერგვასა და ლაბორატორიული კვლევების შესაძლებლობების გაძლიერებას.
საერთაშორისო ექსპერტის გამოცდილების გაზიარება ხელს შეუწყობს სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში დიაგნოსტიკური შესაძლებლობების გაფართოებასა და ევროკავშირის მოქმედ სტანდარტებთან შესაბამისობის კიდევ უფრო გაძლიერებას.

Training Held for Specialists of the State Laboratory of Agriculture on Pesticide Residue Analysis
At the State Laboratory of Agriculture, Benoit Glaude, an expert from the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), conducted theoretical and practical training for specialists from the Food Research Department.
Over the course of ten days, laboratory staff studied the implementation of a new methodology for the analysis of pesticide residues and further strengthened their practical expertise in this field.
The training placed particular emphasis on introducing modern research approaches, implementing the new methodology in practice, and strengthening the laboratory’s research capabilities.
The sharing of expertise by the international expert will contribute to expanding the diagnostic capabilities of the State Laboratory of Agriculture and further strengthening compliance with applicable European Union standards.