სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის წარმომადგენლებმა საგრანტო კონკურსში გაიმარჯვეს
სსიპ სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის სურსათის კვლევის დეპარტამენტის უფროსმა მარინა ღვინჯილიამ და ამავე დეპარტამენტის მთავარმა სპეციალისტმა ეთო დერევიანჩენკომ სსიპ განათლების საერთაშორისო ცენტრის მიერ გამოცხადებულ სახელმწიფო საგრანტო პროგრამაში „საზღვარგარეთ კვალიფიკაციის ამაღლების ხელშეწყობა 2025-2026-II“ გაიმარჯვეს.
საგრანტო დაფინანსების ფარგლებში, ლაბორატორიის თანამშრომლები ვიზიტით იმყოფებოდნენ გერმანიაში, ქალაქ შტუტგარტში, ქიმიური და ვეტერინარული კვლევების ლაბორატორიაში - Chemisches- und Veterinäruntersuchungsamt Stuttgart (CVUA Stuttgart).
ვიზიტის ფარგლებში, მათ წარმატებით გაიარეს პროფესიული სწავლება პესტიციდების ნარჩენების ანალიზისა და ხარისხის კონტროლის თანამედროვე მეთოდების მიმართულებით, EU-AQC სტანდარტების შესაბამისად. მიღებული ცოდნა და პრაქტიკული გამოცდილება მნიშვნელოვნად გააძლიერებს ლაბორატორიის კვლევით შესაძლებლობებსა და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობას.
აღნიშნული საგრანტო კონკურსი მნიშვნელოვანია პროფესიული განვითარების, თანამედროვე ცოდნის გაზიარებისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავებისთვის, რაც ხელს უწყობს ქვეყნის სურსათის უვნებლობის სისტემის გაძლიერებას.
აღსანიშნავია, რომ სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია აქტიურად თანამშრომლობს საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და კვლევით ინსტიტუტებთან.

Representatives of the State Laboratory of Agriculture won the grant competition
The Head of the Food Research Department of the LEPL State Laboratory of Agriculture, Marina Ghvinjilia, and the Chief Specialist of the same department, Eto Derevianchenko, won the state grant program “Support for Professional Development Abroad 2025–2026-II”, announced by the LEPL International Education Center.
Within the framework of the grant funding, the laboratory staff visited Stuttgart, Germany, where they attended the Chemical and Veterinary Investigation Office Stuttgart (Chemisches- und Veterinäruntersuchungsamt Stuttgart – CVUA Stuttgart).
As part of the visit, they successfully completed professional training in modern methods of pesticide residue analysis and quality control, in accordance with EU-AQC standards. The knowledge and practical experience gained will significantly strengthen the laboratory’s research capacities and its compliance with international standards.
This grant competition is important for professional development, the sharing of up-to-date knowledge, and the deepening of international cooperation, all of which contribute to strengthening the country’s food safety system.
It should also be noted that the State Laboratory of Agriculture actively cooperates with international organizations and research institutions.