სოლომონ პავლიაშვილი თევზმომშენებელ მეურნეობაში იმყოფებოდა, სადაც ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ირმა აფხაზავასთან ერთად, ქობულეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხუცუბანში ერთ-ერთ უმსხვილეს თევზმომშენებელ მეურნეობაში „Georgian Fish & Caviar“ იმყოფებოდა, სადაც ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა.
შეხვედრაზე თევზის წარმოებაში არსებულ გამოწვევები და აკვაკულტურის განვითარებისთვის ლაბორატორიული დიაგნოსტიკის მნიშვნელობის საკითხები განიხილეს.
„სახელმწიფო მზად არის ხელი შეუწყოს საქართველოში წარმოებულ თევზის საერთაშორისო ბაზარზე გატანას. აკვაკულტურის განვითარებისთვის ლაბორატორიული კომპონენტი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. ადგილობრივმა ფერმერებმა აქტიურად უნდა ითანამშრომლონ ლაბორატორიასთან, რათა შექმნან ჯანსაღი ქართული პროდუქტი. რეგიონულ დონეზე არსებული ძლიერი თევზმომშენებელი ფერმების არსებობა კი ხელს უწყობს ჯანსაღი პროდუქტის წარმოებას“, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
შეხვედრას აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, ორგანული აკვაკულტურის განვითარების ასოციაციის „ფორეჯი“, სურსათის ეროვნული სააგენტოსა და სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Solomon Pavliashvili Visited a Fish Farm and Met with Local Farmers
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili, together with Deputy Minister of Agriculture of the Adjara Autonomous Republic, Irma Apkhazava, and representatives of Georgian Fish & Caviar, visited one of the largest fish farms located in the village of Khutsubani, Kobuleti Municipality, where they held a meeting with local farmers.
The discussion focused on the current challenges in fish production and the vital role of laboratory diagnostics in the sustainable development of aquaculture.
“The state is fully prepared to support the export of fish products produced in Georgia to international markets. The laboratory component plays a critical role in the development of the aquaculture sector. Local farmers are encouraged to actively collaborate with the laboratory to ensure the production of safe and healthy Georgian products. Strong regional fish farms contribute significantly to the creation of a robust and quality-driven aquaculture industry,” noted Solomon Pavliashvili.
The meeting was attended by representatives of the Ministry of Agriculture of Adjara, the Organic Aquaculture Development Association "Forage," the National Food Agency, and the State Laboratory of Agriculture.