სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის ორგანიზებით საერთაშორისო დონის სწავლება ჩატარდა
ვეტერინარული ენტომოლოგიის მიმართულების სწავლებას უძღვებოდნენ თურქი ექსპერტები, რომლებმაც თეორიული და პრაქტიკული სწავლებები ჩაატარეს.
დამსწრეებმა განიხილეს ვეტერინარული ენტომოლოგიის მიმართულების საკითხები: დაავადებების გადამტანი კულიკოიდების, კოღოებისა და ტკიპების სადიაგნოსტიკო ნიმუშების შეგროვების, იდენტიფიკაციისა და მათთან ბრძოლის საშუალებები.
სწავლება მოიცავდა, როგორც თეორიულ საკითხებს, ასევე პრაქტიკულ და საველე აქტივობებს. სწავლების მონაწილეები გაეცნენ კულიკოიდების, კოღოებისა და ტკიპების ტაქსონომიას, მახასიათებლებსა და გამოჭერის ხერხებს; სპეციალური ხაფანგებისა და აღჭურვილობის საშუალებით შეაგროვეს შესაბამისი მწერები და მოსამზადებელი პროცედურების შემდეგ მოახდინეს მათი იდენტიფიკაცია.
სწავლებას ესწრებოდნენ სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის, სურსათის ეროვნული სააგენტოსა და სომხეთის სურსათის უვნებლობის სფეროში რისკის შეფასებისა და ანალიზის სამეცნიერო ცენტრის წარმომადგენლები.
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია აქტიურად აგრძელებს სამეცნიერო-კვლევით პროექტებზე მუშაობას და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობას.

The State Laboratory of Agriculture organized international-level training
The teaching of veterinary entomology was led by Turkish experts who conducted theoretical and practical training.
The guests discussed veterinary entomology, including how to gather diagnostic samples of disease-carrying culicoids, mosquitoes, and ticks, as well as how to identify and combat them.
The training covered theoretical topics as well as practical and field activities. Participants in the study learned about the taxonomy, features, and methods of capturing culicoides, mosquitoes, and ticks. The required insects were captured using special traps and equipment, and they were identified following preparation processes.
The seminar was attended by representatives from the State Laboratory of Agriculture, National Food Agency, and Scientific Center for Risk Assessment and Analysis in the Field of Food Safety.
The State Laboratory of Agriculture is actively engaged in scientific research initiatives and collaboration with foreign organizations.