სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის სურსათის კვლევის დეპარტამენტში, დღეისათვის, 100-ზე მეტი კვლევის ჩატარებაა შესაძლებელი
ლაბორატორიის ქსელში სურსათის კვლევის დეპარტამენტი იკვლევს სურსათს, სასურსათო ნედლეულს, ცხოველთა საკვებსა და სასმელ წყალს.
კვლევები მიმდინარეობს სხვადასხვა მიმართულების ლაბორატორიებში, ესენია ზოგადი ქიმიის, ინსტრუმენტული კვლევებისა და მიკრობიოლოგიური კვლევების ლაბორატორიები.
ლაბორატორიაში ხორციელდება:
• სურსათის მიკრობიოლოგიური და ფიზიკო-ქიმიური კვლევა;
• სურსათის კვლევა უვნებლობის პარამეტრებზე;
• სასმელი წყლის მიკრობიოლოგიური და ფიზიკო-ქიმიური კვლევები;
• თაფლის კვლევები სხვადასხვა ხარისხობრივ და უვნებლობის პარამეტრზე;
• რძისა და რძის პროდუქტების კვლევა;
• ცხოველთა საკვების მიკრობიოლოგიური და ფიზიკო-ქიმიური კვლევები.
აღსანიშნავია, რომ სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში დანერგილი საერთაშორისო დონის დიაგნოსტიკური კვლევები მნიშვნელოვანი კომპონენტია იმისათვის, რომ ქვეყანაში წარმოებული პროდუქტი აკმაყოფილებს საერთაშორისო და ადგილობრივი ბაზრის მოთხოვნებს დ იყოს კონკურენტუნარიანი.
ბიზნესოპერატორებსა და დაინტერესებულ პირებს საშუალება აქვთ, ლაბორატორიაში ჩატარებული კვლევების საფუძველზე მიიღონ საერთაშორისოდ აღიარებული კვლევის შედეგები.

Currently, more than 100 researches can be conducted in the Food Research Department of the State Laboratory of Agriculture.
Within the laboratory network, the Food Research Department researches food, food raw materials, animal feed and drinking water.
Researches are performed in several laboratories, including general chemistry, instrumental research, and microbiological research.
The laboratory carries out:
• Microbiological and physico-chemical research of food;
• Food research on safety parameters;
• microbiological and physico-chemical studies of drinking water;
• Honey studies on various quality and safety parameters;
• Milk and milk products research;
• Microbiological and physico-chemical studies of animal feed.
It should be noted that the international level diagnostic studies implemented in the State Laboratory of Agriculture are an important component in ensuring that the country's products meet the requirements of international and local markets and are competitive.
Business operators and interested persons have the opportunity to receive internationally recognized research results based on the research conducted in the laboratory.