სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში სურსათის უვნებლობის მიმართულება გაძლიერდა
ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს (IAEA) მხარდაჭერით, სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში სურსათის უვნებლობის მიმართულება გაძლიერდა. ლაბორატორიას შესაძლებლობა აქვს, გამოიყენოს საერთაშორისო დონის სადიაგნოსტიკო ტექნიკა და შეამოწმოს საკვები სხვადასხვა ქიმიურ საფრთხეზე, მათ შორის,  სხვადასხვა დამაბინძურებლებზე, ცხოველური წამლების ნარჩენებზე, მიკოტოქსინებზე და ა.შ.
საერთაშორისო დონის ლაბორატორიული დიაგნოსტიკის შედეგად, ქვეყანაში წარმოებული პროდუქტი კონკურენტუნარიანია და აკმაყოფილებს ევროკავშირის,  სხვა საერთაშორისო და ადგილობრივი ბაზრის მოთხოვნებს.
„ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოსთან ერთად განხორციელებული პროექტის ფარგლებში, მნიშვნელოვნად გაიზარდა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო  ლაბორატორიის ქსელის შესაძლებლობები, მოხდა უახლესი დონის ლაბორატორიული აპარატურის შესყიდვა, გადამზადდნენ ლაბორატორიის სპეციალისტები და დაინერგა საერთაშორისო დონის კვლევები", - განაცხადა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორის მოადგილემ და საერთაშორისო სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების ხელმძღვანელმა ანა გულბანმა.
აღსანიშნავია, რომ სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია აქტიურად თანამშრომლობს საერთაშორისო დონორებთან; თანამშრომლობის ფარგლებში, არაერთი წარმატებული პროექტი განხორციელდა.
დამატებითი ინფორმაცია სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიისა და ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს (IAEA) თანამშრომლობის შესახებ შეგიძლიათ იხილოთ ვებგვერდზე - https://www.iaea.org/newscenter/news/georgia-enhances-public-health-and-food-exports-with-iaea-support

The direction of food safety has been strengthened in the State Laboratory of Agriculture
With the support of the International Atomic Energy Agency (IAEA), the direction of food safety in the State Laboratory of Agriculture has been strengthened. The laboratory has the ability to use international diagnostic techniques and test food for various chemical hazards, including various contaminants, animal drug residues, mycotoxins, etc.
As a result of international laboratory diagnostics, the country's product is competitive and meets the requirements of the European Union, as well as other foreign and domestic markets.
The State Laboratory of Agriculture's deputy director and head of international scientific research projects, Anna Gulbani, stated, "Over the course of the project carried out together with the International Atomic Energy Agency (IAEA), the possibilities of the network of the State Laboratory of Agriculture have been significantly increased, the latest laboratory equipment has been purchased, lab specialists have been trained and international level research has been introduced."It should be mentioned that the State Laboratory of Agriculture actively collaborates with foreign donors; several successful projects have been carried out as part of this cooperation.
Visit this page for more details regarding the collaboration between the International Atomic Energy Agency (IAEA) and the State Laboratory of Agriculture: https://www.iaea.org/newscenter/news/georgia-enhances-public-health-and-food-exports-with-iaea-support