სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში მიმდინარე კვლევებს ორგანული აკვაკულტურის განვითარების ასოციაცია „ფორეჯისა" და შპს „ვაკიჯვარის კალმახის" წარმომადგენლები გაეცნენ.
სტუმრებმა ცხოველთა დაავადებების დიაგნოსტიკის დეპარტამენტში არსებული, უახლესი აპარატურით აღჭურვილი ლაბორატორიები დაათვალიერეს.
შეხვედრის ფარგლებში, ცხოველთა დაავადებების დიაგნოსტიკის დეპარტამენტის უფროსმა, მარინა დონდუაშვილმა ლაბორატორიაში უკვე არსებული და უახლოეს მომავალში დასანერგი კვლევების შესახებ პრეზენტაცია წარმოადგინა.
მონაწილეებმა აკვაკულტურის სექტორში არსებული გამოწვევებისა და თევზის წარმოების ხელშეწყობის საკითხებზე იმსჯელეს. საუბარი შეეხო თევზის დაავადებების დიაგნოსტიკის საკითხს. ბიზნესოპერატორებმა დეტალური ინფორმაცია მიიღეს მათთვის მნიშვნელოვან საკითხებზე.
„განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია აქტიური თანამშრომლობა ბიზნესოპერატორებთან და დაინტერესებულ პირებთან. ლაბორატორია უწყვეტად მუშაობს ახალი კვლევის მეთოდების დანერგვის მიმართულებით, რაც იძლევა გარანტიას, რომ დროულად მოხდეს დიაგნოსტიკა და ხელი შეეწყოს ჯანსაღი პროდუქციის წარმოებას", - განაცხადა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორმა, ირაკლი გულედანმა.
ლაბორატორიაში გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების და სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The representatives of LLC "Vakijvari Kalmakhi" and Organic Aquaculture Development Association "Foreji" learned about the current studies being conducted at the State Laboratory of Agriculture.
The guests visited the laboratories equipped with the latest equipment in the Department of Animal Diseases Diagnostics.
Within the framework of the meeting, Marina Donduashvili, the head of the Department of Animal Diseases Diagnostics, made a presentation about the researches already existing in the laboratory and to be introduced in the near future.
The attendees talked about the difficulties facing the aquaculture industry and how to increase fish production. The topic of fish disease diagnosis came up throughout the discussion. Business operators received detailed information on issues important to them.
It is especially crucial to actively cooperate with interested parties and businesses. Irakli Guledan, the director of the State Laboratory of Agriculture, stated, "The laboratory is always working toward introducing new research methods, which guarantees timely diagnosis and promotes the production of healthy products."
The meeting was attended by the representatives of the relevant services of the Ministry of Environment and Agriculture and the State Laboratory of Agriculture.