ლაბორატორიაში ტრიფენილმეთანის საღებავების ნარჩენებისა და მათი მეტაბოლიტების განსაზღვრა თევზში
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის სურსათის კვლევის დეპარტამენტის ინსტრუმენტული კვლევების ლაბორატორიაში უკვე შესაძლებელია ტრიფენილმეთანის საღებავების ნარჩენებისა და მათი მეტაბოლიტების განსაზღვრა თევზში.
კვლევის მეთოდი თევზში მალაქიტის მწვანის, ლეუკო მალაქიტის მწვანის, კრისტალური იისფერის, ლეუკო კრისტალური იისფერისა და ბრილიანტის მწვანის გამოკვლევის საშუალებას იძლევა.
აღნიშნული კვლევის მეთოდის დანერგვა ხელს შეუწყობს, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად შემოწმდეს თევზპროდუქტები.
აღსანიშნავია, რომ სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის ქსელში აქტიურად მიმდინარეობს კვლევის მეთოდების დანერგვის და სრულყოფის პროცესი.

Determination of triphenylmethane dye residues and their metabolites in fish
In the State Laboratory of Agriculturethe, it is already possible to determine the residues of triphenylmethane dyes and their metabolites in fish.
The research method allows for the detection of malachite green, leuco malachite green, crystal violet, leuco crystal violet and diamond green in fish.
Implementation of the mentioned research method will help to check fish products in accordance with international standards.
It should be noted that the process of introducing and perfecting research methods is actively underway in the network of the State Laboratory of Agriculture.